Macron'un ittifak kurduğu MoDem'in lideri Adalet Bakanı Bayrou bakanlıktan istifa etti

Macron'un ittifak kurduğu MoDem'in lideri Adalet Bakanı Bayrou bakanlıktan istifa etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı'na katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'deyken Fransa Cumhurbaşkanı Macron'la görüşme öncesi Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Savunma Bakanı Sylvie Goulard ile tanışmıştı.

Macron'un seçim ittifakı yaptığı merkez sağ MoDem partisinin Genel Başkanı ve Adalet Bakanı François Bayrou, Savunma Bakanı Sylvie Goulard, Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Marielle de Sarnez ve Emmanuel Macron'un sağ kolu Bölgelerarası Uyum Bakanı Richard Ferrand haklarında ön soruşturma başlatılması nedeniyle 4 bakan birden görevlerinden çekildiler.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un ittifak kurduğu diğer partililer, yeni kurulacak hükümette yer almayacaklarını söyleyerek istifa etti.

Bayro'nun üyesi olduğu MoDem partisi yolsuzluk skandalı yüzünden eleştirilere hedef oluyor. Yeni hükümette kadın bakan sayısı erkekleri geçerken, yeni bakanlar da alanının uzmanı isimler arasından seçildi.

Edouard Philippe başbakanlığındaki hükümet genel seçimlerin ardından usul gereği istifa etmiş ve akabinde cumhurbaşkanı tarafından yeniden hükümeti kurmakla görevlendirilmişti.

Haberin devamı için lütfentıklayınız.

Bayrou öğleden sonra basın toplantısı düzenleyeceğini açıkladı. Sözcüsü Adalet Bakanı'nın şahsi nedenlerle görevden ayrıldığını söyledi.

Macron'un merkezdeki ortağı MoDem'in Avrupa Birliği görevlilerini partinin işleriyle görevlendirdiğinden şüphe ediliyor.

Pazar günü yapılan parlamento seçimlerinin ardından Fransa yeni bir siyasi skandalla çalkalanıyor. Savcılık AB parlamenterlerine yardımcılık yapan ve maaşını AB'den alan görevlilerin mesailerinin bir bölümünü asli görevleri yerine partideki çalışmalara ayırıp ayırmadıklarını inceliyor.

İlgili Makaleler