Yunanistan'dan Türkiye'ye 'Ayasofya'da Kadir Gecesi sabah ezanı' tepkisi

Yunanistan'dan Türkiye'ye 'Ayasofya'da Kadir Gecesi sabah ezanı' tepkisi

Yunanistan, okunan sabah ezanına tepki gösterdi.

Program TRT Diyanet'ten canlı yayınlanırken, Ayasofya'dan okunan sabah ezanı da Diyanet'in Twitter hesabından paylaşıldı. Bugün ise, Yunanistan'dan kınama geldi. Bakanlık, bunun, "kabul edilemez bir provokasyon" olduğu açıklamasında bulundu. Etkinliğe sert tepki gösteren Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, etkinliğin "kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Yazılı açıklama yapan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı "Ayasofya'da Diyanet İşleri Başkanı'nın da katıldığı bir etkinlikte Kur'an okunmasını, ibadet edilmesini ve bunun devlet televizyonunda yayınlanmasını kınıyoruz" dedi.

Açıklamada, "Ayasofya'nın UNESCO'nın Kültür Mirası listesinde yer alan bir kültür varlığı olduğu, bu mekanı camiye çevirme girişimlerinin uluslararası toplumu rencide ettiği" belirtildi.

Ayasofya'da Kadir GecesiÖzel Programı düzenlenmesi ve sabah ezanı okunması, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri gerdi. Böyle bir dönemde dinlerarası diyaloğun zayıflatılmak yerine teşvik edilmesi gerekir.

Uluslararası toplumun harekete geçmesi ve tepki vermesi istenen açıklamada, "Türkiye'yi modern ve demokratik bir ülke olarak hareket etmeye, Ayasofya'nın ekümenik özelliğini korumaya ve bu küresel mekanın eski geleneğine saygı göstermeye çağırıyoruz" sözleri kullanıldı. Programın ardından geçen yıl olduğu gibi Ayasofya içinden sabah ezanı okundu.

İlgili Makaleler