Kadir Gecesi tüm yurtta idrak edildi

Kadir Gecesi tüm yurtta idrak edildi

Ramazan ayının son günlerine yaklaşmanın hüznünü de taşıdıklarını ifade eden Kocatepe, başta Türkiye'de terörün son bulmasını ve İslam dünyasının çeşitli yerlerinde yaşanan insanlık dramlarının sona ermesini diledi.

2- Kadir gecesi okunacak duayı okumalı. 2017 Kadir gecesi okunması gereken dualar nelerdir gibi birçok soruya yanıt vereceğiz. Bu sebepledir ki Regaip Kandili'nde manevî gücümüz artacak, kalplerimiz huzur bulacaktır.

"Bin aydan hayırlı" olarak kabul edilen Kadir Gecesi Antalya'da ihya edildi.

- Kulun Rabbine yakın olduğu gecelerin en önemlisi? "Bu gecede yapacağımız dualarımızı kabul etsin".

İftarlarını açan İzmirliler, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı, '"bin aydan daha hayırlı"' olarak kabul edilen Kadir Gecesi'ni ibadetle geçirmek için camilere gitti. Ayrıca Kadir Gecesi dualarını da haberimizde bulabilirsiniz. 'Her geleni Hızır, her geceyi Kadir bil' şuuruyla hayatımızı sürdürdüğümüz müddetçe Kadir Gecesi'nden hakkıyla istifade edebiliriz. Bizler Müslümanlar olarak yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'in mesajlarına verdiğimiz değer nispetinde Allah'ın ve meleklerinin bu gece fecre kadar yeryüzüne indirdikleri barış ve esenliğin şuuruna varabiliriz. Bu gece, ailemizin, dostlarımızın, mümin kardeşlerimizin ve insanlığın kıymetini bilmeden tükettiğimiz bir ömürden tövbe zamanıdır. Bu gece bütün rahmet ve bereket kapılarının açıldığı özel bir gecedir. Allah tüm inananları iman yolundan ayırmasın.

Ebu Hureyre (r.a.) dan şöyle rivayet edilmiştir: Resullulah (S.A.V.) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir "kim inanarak ve sevabını Allah (C.C.) "dan bekleyerek Kadir Gecesinde ibadete kalkarsa geçmiş bütün günahları af olunur". Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Bu nedenle bu geceyi ihya edelim. "Kadir Gecesi, kadrimizin yücelmesine vesile olsun" ifadelerine yer verdi. Avucunuza melekler gül koysun, yüreğiniz coşsun.

Manisalılar da Kadir Gecesi dolayısıyla camileri doldurdu. Avucunuza melekler gül koysun, yüreğiniz coşsun. kadir gecesi hayırlara vesile olsun.

Hz. Aişe validemiz: "Kadir gecesini idrak edersem nasıl dua edeyim?" diye sorduğunda: "Peygamberimiz: "Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni de affeyle", diye dua et" buyurmuşlardır (Tirmizi, Daavât, 89).

Kadir Gecesi tesbih namazı ve hacet namazı kılmak da önemli ibadetler arasında yer alır. Dolayısıyla hem Ramazan ayına Kuran ayı diyoruz, hem de Kadir Gecesi'nin en büyük hikmeti, Kuran-ı Kerim'in Kadir Gecesi'nde nazil olmasıdır.

İlgili Makaleler