Flaş açıklama! Yeni vergi geliyor

Flaş açıklama! Yeni vergi geliyor

24 TV canlı yayınına konuk olan Maliye Bakanı Naci Ağbal, çalışan annelere ödenen kreş yardımı miktarı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İşletmelerin çalışanlarına kreş desteği başlığı altında yardım yapması konusunda detaylı bilgi veren Ağbal, işletmelerin yaptığı bu ödemelerin Gelir Vergisi'ne tabi olduğunu, bakanlık tarafından ücret sayıldığını, tasarının yeni düzenlemesinden sonra yapılan yardımın 300 liraya kadar olan kısmının çalışanın ödeyeceği gelir vergisinden istisna tutulacağını, bu uygulamanın çalışanları desteklerken kadın istihdamının da artmasını sağlayacağını ve büyük ilgi göreceğini söyledi. Ağbal, yapılandırmadaki ilk sonuçları da paylaşarak, şu ana kadar vergi dairelerine olan borçlar bakımından 4,3 milyar TL'lik alacağın yapılandırılması için müracaat yapıldığını ve 1 milyon 103 bin dilekçe alındığını aktardı.

Bugün işletmeler istihdam ettikleri personele kreş yardımı yaptıklarında gelir vergisi doğuyordu. Bir işletmede çalışan bayan personel, çocuğunu işletmenin kendisine ait olmayan bir kreşe gönderiyor ve işveren de bu çalışanına kreş yardımı yapıyorsa, bu yardımın 300 liraya kadar olan kısmı çalışanın ödeyeceği gelir vergisinden istisna olacak. Yurt dışından e-ticaret hizmeti veren ancak vergi ödemeyen şirketlerden stopaj kesilecek.

Bunun üzerine yazılı bir açıklama yapan Maliye Bakanlığı, tazminat ödemelerinin yapılmaması veya geciktirilmesi gibi bir yaklaşımın asla söz konusu olmadığını, ailelerle görüşmeler çerçevesinde çalışmaların tamamlanarak gerekli ödemelerin süratle yapılmasının temin edileceğini açıklamıştı. Bu tarihten önce mutlaka varlıklarınızı Türkiye'ye getirip, burada değerlendirin.

İlgili Makaleler