DEAŞ, Musul'daki Nuri Camisini havaya uçurdu

DEAŞ, Musul'daki Nuri Camisini havaya uçurdu

Fransa'nın Erbil Başkonsolosluğu'ndan alınan bilgiye göre, Musul'un batı yakasındaki "Eski Şehir" bölgesinde terör örgütü DEAŞ ile Irak ordusu arasındaki çatışmaları takip ederken dün mayına basıp yaralanan Villeneuve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Yarullah güvenlik güçlerinin camiye doğru ilerlemeye devam ettiğini aktardı.

Musul'daki Büyük Nuri Camii, Haziran 2014'te IŞİD'in kenti ele geçirdiği sırada Ebubekir Bağdadi'nin hilafeti ilan ettiği merkez olarak biliniyor.

IŞİD, Irakın Musul kentindeki en büyük camilerden birisi olan Nur Camisi'ni bombaladı.

Amerika destekli Irak güçleri son bir hafta içerisinde Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'da hala IŞİD'in elindeki son bölgelerin de daha da derinlerine ilerledi.

Musul'un IŞİD'den geri alınması için Ekim 2016'da başlatılan operasyona ABD öncülüğündeki koalisyon da hem havadan hem de karadan destek veriyor.

Terör örgütünün daha önce de kentteki ibadet yerleriyle tarihi eserleri havaya uçurduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame en-Nuceyfi ise DEAŞ'ın bu eylemiyle gerçek yüzünü bir kez daha gösterdiğini ifade etti. Binanın havan topu ya da füzelerle vurulduğu yönünde bir işaret bulunmuyor.

İlgili Makaleler