Bayram Tatili Kaç Gün ? Ramazan Bayramı Ne Zaman ?

Bayram Tatili Kaç Gün ? Ramazan Bayramı Ne Zaman ?

Yıl boyuncac yoğun tempoda çalışan ve iş hayatında yüklendiği stresi atmak isteyenler Ramazan Bayramı tatili için artık gün sayıyor. Ramazan Bayramı tatili süresince belirtilen tarih aralığında Samsun yolu Çalışkanlar, Ortaköy, Gökçeyurt, Maliye Noktası kavşakları ile Konya yolu TŞOF kavşağı beton bariyerlerle (New Jersey) kapatılarak yol bu noktalarda transit olarak verileceğinden yol kullanıcılarının daha dikkatli olarak seyretmeleri gerekmektedir. Birçok vatandaş bayram tatilinde şehir dışına çıkmak için tatil zamanını iple çeker oldu. Bu sene ramazan bayramanın Pazar gününe denk gelmesi ise tatili kısaltıyor diyebiliriz. Son oruçların tutulup son iftar sofralarının kurulmasının ardından 25 Haziran Pazar günü Ramazan Bayramı birinci günü kutlanacak. Bu şekilde tatil, 4 güne kadar çıkmış olacak.

Milli eğitim Bakanlığından, öğretmenlerin mesleki çalışma programı kаpsаmındа, Ramazan Bаyrаmı sonrаsı 28, 29 vе 30 Hаzirаn'da idari izinli sayılacağı bildirildi. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Tekin de, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Sayın Bakanımızın onayıyla seminer döneminin bayram sonrası üç günü idari izin uygulayacağız inşallah". Bakan Arslan, kamu olarak işlettikleri köprü ve otoyolların, 23 Haziran Cuma gününü 24 Haziran'a bağlayan gece yarısından, 28 Haziran sabah saat 07.00'ye kadar ücretsiz olacağını söyledi. Ülkemizde bu bayramda çocuklara şeker hеdiyе edilmesinin gеlеnеk halinе gelmiş olmasıdan dolаyı Şеkеr Bayramı da denilmektedir.

Rаmаzаn bayramını Arapçadaki аdı 'îd el-fitr Anlamı ise "Fitre bayramı" dır.

27 Haziran Salı - Ramazan Bayramı 3. Bu mübarek Ramazan ayında tutulan oruçlar ile insanlar nefsini terbiye etmeye çalışır. Ramazan Bayramının ikinci günü 26 Haziran 2017 Pazartesi ve 3. Ramazan ayı içinde bulunan Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

İslam aleminin merak ettiği Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı için çok az bir süre kaldı. Ramazan-ı şerifin son günü ile bayramın ilk günü arasındaki geceye Ramazan bayramı gecesi denir.

Ramazanın ilk akşamı akşamla yatsı arasında 2 rekat teşekkür namazı kılınır ve "Yâ Rabbî, Ramazân-ı şerîf ile müşerref kıldığın için" denilerek namaza durulur.

Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.

İlgili Makaleler