Sim kart dönemi bitiyor! Gömülü olarak gelecek

Sim kart dönemi bitiyor! Gömülü olarak gelecek

Dünya üzerinde yüzlerce operatör firması var ve her firmanın kendisine ait SIM kartları var. Bu yüzden kullanıcılar operatör değişikliğine gittiği durumlarda kart değişikliği yapmak durumunda kalıyor.

Yakın zamanda geçilecek olan eSIM teknolojisi sayesinde GSM müşterilerinin sürekli sim kart değiştirmesine gerek kalmayacak.

Gelişen teknolojinin yaşandığı bu dönemde en büyük alanlardan bir tanesi de gerçekten mobil platformlar ve donanım anlamında yaşanan gelişmeler sonucunda gerçekten kablosuz bağlantılar hayatımızda yer almaya başladı ancak yaşanan bu gelişmeler ile kablolu bağlantılar yüzünden artık kullanmaz hale geldi. Özellikle mobil cihazlarda herkesin vazgeçilmezi olan internet bağlantıları 4,5G kullanırken önümüzdeki yıllarda 5G internet'i kullanmaya başlanacak. Firmaların eSIM adlı projesi tek tip SIM kart olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor.

2013'ten bu yana çalışmaları süren bu teknoloji üzerinde Microsoft, Intel ve Qualcomm ortak çalışmalarını sürdürüyor. Müşteriler, bu teknolojiye telefonu satın alırken sahip olabilecekler.

Mobil cihazlar için düşünülen bu teknoloji, sim kart desteği sunan tüm cihazlara entegre edilmesi bekleniyor.

Teknoloji firmalarıysa bu sorunu ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Söz konusu teknoloji şu an Samsung Gear S3'te kullanılıyor.

İlgili Makaleler