Rüzgar enerjisi ön lisans ihaleleri başladı

Rüzgar enerjisi ön lisans ihaleleri başladı

Toplamda 80 megavatlık Kayseri-Niğde bölgesinde, en düşük teklifi veren firmalardan Enerjisa'ya 65, Esengüç Enerji Yatırım AŞ'ye 15 megavatlık kapasite tahsis edildi.

Genel Müdür Yardımcısı Vekili Hakkı Özata'nın komisyon başkanlığını yaptığı ihalede, Edirne bölgesi için teklif veren 23 firmanın teklif dosyaları açılarak incelendi. Kilovatsaat başına eksi 0.01 dolar/sent teklif veren Esengüç Enerji'ye 15 megavatlık kapasite tahsisi yapılacak.

Edirne bölgesi için kilovatsaat başına eksi 1,51 dolar/cent ile en düşük teklifi veren Fesleğen Yenilenebilir Enerji ve Elektrik Üretim AŞ'ye 40 megavatlık kapasite tahsisi yapıldı. Şirketin bu bölgede kuracağı rüzgar enerjisi santralinin ismi ise Ovacık RES olacak.

Aksaray-Kırşehir-Nevşehir bölgesi için kilovatsaat başına eksi 1,15 dolar/cent ile en düşük teklifi veren RES Anatolia Holding AŞ'ye 60 megavatlık kapasite tahsisi uygun bulundu. Kilovatsaat başına 4.74 dolar/sent teklif veren Akdeniz RES Enerji'ye 60 megavat, kilovatsaat başına 4.78 dolar/sent teklif veren CGN Enerji'ye 32 megavat kapasite tahsis edildi.

Rüzgar enerjisi ön lisans yarışmalarında bugün toplamda 320 megavatlık ön lisans verilecek 4 bölge için teklifler alınıyor. Şirketin bu bölgede kuracağı santralin adı Opal RES olacak.

Adana bölgesi için de en düşük teklifi veren 4 firmaya toplam 120 megavatlık kapasite tahsis edildi. Şirketin burada Elmacık RES adında bir santral kuracak. Dün başlayan rüzgar enerjisi ön lisans ihaleleri yarın tamamlanacak.

İhalelerin 21 - 23 haziranda tamamlanacağını açıklayan yetkililere, şirket başvurularının 24 - 30 Nisan tarihleri arasında alındığını, ön lisan yarışmaları toplamında 11 bölge için toplamda 710 megavatlık ön lisans verileceğini açıkladı.

İlgili Makaleler