ABD'den Türkiye'ye: Sahada YPG ile işbirliği zorunlu

ABD'den Türkiye'ye: Sahada YPG ile işbirliği zorunlu

ABD Savunma Bakanı James Mattis'in Türk mevkidaşı Işık'a gönderdiği YPG mektubunun içeriği belli oldu.

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, ABD ile Türkiye " nin ilişkisinin terör örgütü DEAŞ'ın mağlup edilmesinin çok daha ötesinde stratejik ortaklık olduğunu vurguladı.

Mattis, sağlanan bütün teçhizatın fotoğraflı kanıt ve görsel envanterinin tutulduğunu, DEAŞ'ın mağlup edilmesinden sonra silahların geri alınacağını belirtti. Mattis mektubunda bundan sonraki süreçte Türkiye ile planlı çalışma ve şeffaflık temelinde her türlü bilgi paylaşımının düzenli olarak yapılacağının garantisini de verirken Rakka'yı ele geçirecek kuvvetin yüzde 80'ini Arapların oluşturacağını ve şehri elde tutacak kuvveti yine Araplardan teşkil edeceklerini dile getirdi.

ABD Savunma Bakanı'ndan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'a YPG ile ilgili mektup.

Mektupta, Mattis, YPG'ye verilen malzeme ve teçhizata ilişkin bilgiler verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet, ABD'yi YPG'ye silah verme kararından dolayı eleştirmiş, silahların PKK'nın eline geçeceği uyarısında bulunmuştu.

Türkiye'nin güvenliğine ilişkin endişelere yönelik yoğun ve kararlı tedbirler aldıklarını anlatan Mattis, YPG'ye verilen malzemelerin listelerinin her ay düzenli olarak Türkiye'yle paylaşılacağını söyledi.

Savunma Bakanı Mattis, Türkiye'ye mektubunda Rakka'yı alan güçlerin yüzde 80'inin Arap güçlerden oluşacağı ifade edildi.

Türkiye, ABD'nin Suriye'de IŞİD ile mücadelede PKK ile bağlantıları nedeniyle Ankara'nın "terör örgütü" olarak nitelendirdiği YPG ile işbirliği yapmasına ve YPG'ye askeri yardım sağlamasına tepki gösteriyor.

İlgili Makaleler